Brno Open 2012
  IO Adult Latin Faces

Brno Open 2012
  IO Adult Latin R2

Brno Open 2012
  IO Adult Latin Redance

Brno Open 2012
  IO Adult Latin R1 Vol.2

Brno Open 2012
  IO Adult Latin R1 Vol.1

Starší galerie

Co je to bonifikace soutěže?


Warning: Missing argument 1 for Texy::process(), called in /home/majkl/www/informativni-okenko.php on line 81 and defined in /home/majkl/www/diskuse/lib/texy/texy.php on line 483

Jsou to již tři měsíce, co proběhlo Prague Open 2010. Vždy mě zajímalo, co vlastně znamená ona bonifikace soutěže (každá soutěž tato číslo méně či více propaguje) a také jak se počítá světový rank list, proto jsem se rozhodl udělat takovou malou taneční osvětu. Vsadím boty, že dvě třetiny z Vás neznají odpovědi na tyto dvě otázky… :-)

BONIFIKACE (additional extra points)

Velké mezinárodní soutěže jsou čtyř typů (IDSF Open, IDSF International Open, IDSF Grand Slam, IDSF World Championship). Každá soutěž a kategorie má odstupňované body, které páry získávají za konkrétní místo. V této tabulce vidíte, že pokud se jedná o International Open, vítěz obdrží 160 bodu a třeba padesátý obdrží bodů jen 8.

Do hry ale vstupuje právě pojem bonifikace čili takové bodové přilepšení. Upřímně ani nevím, proč se institut bonifikace zavedl, ale asi proto, aby se shlukovali dobré páry na soutěžích a soutěže nebyly plošně „stejně kvalitní“ a vznikala tak zdravá konkurence. Pokud je bonifikace například 120% (letošní standard Prague Open Adult), tak vítěz bude svých 160 bodů násobit číslem 2,2 (100% je základ plus bonifikace dalších 120% = 220%), čili nakonec získá 352 bodů. Každý pár získané body násobí tímto číslem – Martin Houška byl 14. ve standardu a dostal v základu 46 bodů, po přepočtu pak 101. Jasné? Čili z logiky věci je lepší jezdit na více bonifikované soutěže, anžto získáte více bodu (tedy pokud Vám na tom záleží).

Jak se bonifikace počítá? Složitě a přitom jednoduše. Ono výsledné procento je směsice (součet) 5 parametrů:

Přesná bonifikace je uvedena v tomto dokumentu. Chcete-li udělat atraktivní soutěž, potřebujete hodně zemí, páry ze špičky a kvalitní porotce. Na druhou stranu „nahnat“ tolik kvalitních párů v jeden den na soutěž stojí velké úsilí. Někdo páry nažene na soutěž tím, že je „pozve“. Někomu se tam naženou sami, protože vědí, že jde o kvalitní soutěž se vším, co k tomu patří (to je ideální stav).

Tady ke slovu může přijít a často přijde politika a s politikou přichází i peníze. Neříkám, že to tak je nutně u nás. Pokud chcete uspořádat Open a chcete slušnou bonifikaci a slušné páry, tak na první ročník se vám asi nepřihrne světová špička pro Vaše krásné modré oči. Buď budete mít tyto špičky jako dobré kamarády a přijedou, protože Vás mají rádi, nebo z pár dobrých párů uděláte návnadu a pozvete je, aby jejich přítomnost zvýšila bonifikaci, která přiláká další páry, které znovu zvýší o něco bonifikaci.

V praxi pak záleží na majetnosti pořadatele a tím pádem na obsahu pojmu „pozvat“. Někdo přijedete, protože chce. Někdo přijede za proplacené cestovné a bydlení. No a někdo přijede za cestovné a navíc dostane něco do prasátka :-)

Pro příklad si ukážeme pár bonifikací.

Podle nich si můžete udělat obrázek o jak velké a kvalitní soutěže jde (v tomto případě míním kvalitou to, kolik bodů z toho vytřískáte). Za povšimnutí stojí třeba tato soutěž. Tři hvězdy, zbytek domácí, bonifikace nic moc a navíc jen „open“. Pokud na dané soutěži nedělají nejlepší rýžové nudle v celé Číně, tak druhý důvod, proč se tam Zanibbelato a Nino „táhnul“ za takové body bylo asi příznivé finanční přilepšení. Opravdu nevěřím, že přijeli jenom, aby pokořili čínské nadšence a večer si dali křupavou pekingskou kachnu. Prostě jim přijeli zakřepčit – udělat hezké finále a asi dát pár lekci dychtivým Číňánkům :-)

A na závěr malý přehled úrovně soutěže (soudě dle podle bonifikace) českých soutěží:

Ostrava Open – ADULT IO

Brno Open – ADULT IO

Prague Open – ADULT IO

A přístě zase o tom Ranklistu, zatím se naučte tohle :-D

Lenka Poušková
Začinájící