Brno Open 2012
  IO Adult Latin Faces

Brno Open 2012
  IO Adult Latin R2

Brno Open 2012
  IO Adult Latin Redance

Brno Open 2012
  IO Adult Latin R1 Vol.2

Brno Open 2012
  IO Adult Latin R1 Vol.1

Starší galerie

Přehled mistrovství v latinskoamerický tancích


Warning: Missing argument 1 for Texy::process(), called in /home/majkl/www/informativni-okenko.php on line 81 and defined in /home/majkl/www/diskuse/lib/texy/texy.php on line 483

Díky materiálům pana Igora Henzelyho, Míši Gebrtové a Milana Štiavnického se mi povedlo vytvořit unikátní webový přehled „finálat“ mistrovství republiky v latinskoame­rických a standardních tancích, a to od roku 1965 až do současnosti. Práce to byla mravenčí, ale díky mnohým z Vás, kteří mi pomáhali svými daty, to bylo o něco snazší. Nyní je tedy vše k dispozici pro Vaše zvědavé oči ve formě přehledu finálí a také ve formě vyhledávání po jednotlivcích

Data, věřím, že už jsou v pořádku, ale přesto pokud Vás nějaká chyba praští do očí, budu rád, když mi o tom dáte vědět. Každopádně během sběru dat jsem se dozvěděl zajímavé věci, které možná ani vy nevíte ;-) Třeba:

Od roku 1958 do roku 1966 se mistrákům neříkalo mistráky, ale byly to tzv. UK STM – ústřední kola soutěže tvořivosti mládeže To se změnilo v roce 67 – v Pardubicích se konalo první mistrovství ČESKOSLOVENSKA. Tehdy se tancovalo prvé (1–4) a druhé finále (5–8). Páry z druhého finále mají u svého poradí písmeno „a“, abyste je poznali. Systém dvou finálí fungoval až do roku 89. Bylo to tak, že po odtančení semifinále se semifinalistům udělalo známkové hodnocení, jako kdyby byli ve finále. Lépe se pak porotci mohli soustředit na semi-páry a ohodnotit je jakoby „znova“, ale tentokráte známkami. Říká se, že to byly někdy hodně velké rozdíly (umístění v semi „na kříže“ vs. na známky). Finále se hodnotilo skating systémem jako dnes, ale během soutěže se nedávaly kříže, nýbrž se hodnotilo známkami 1 (chci vidět pár v dalším kole), 2 (je mi to jedno), 3 (nechci pár už v dalším kole vidět).

Protože v ´68 vznikla Federace (ČSR a SSR), zavedl se oficiální název „Federální mistrovství Československa“ . První bylo tedy v roce 1968 v Bratislavě, poslední pak v 1985 v Košicích (tam se tehdy poprvé a naposledy tančilo jen jedno 6ti-párové finále). To, že se skončilo se společným mistrovstvím, mělo asi více důvodu, ale jeden víme určitě. Existoval systém, že v jedné skupině tanců bylo 5 porotců z ČR a 4 z SR, v druhé skupině to bylo zase opačně a další rok se to otočilo. A že to prej slušně ovlivňovalo výsledky. No a to ještě nevěděli, že zrušením společných mistrovství vlastně o 7 let předběhli chod dějin :-)

Z těch zajímavostí tu máme ještě jednu – v letech 68–74 (dle dostupných dat) se konala mistrovství republiky také pro „Áčkové“ páry. Ono celkově to tehdy bylo dost jiné s přiznáváním a postupem do vyšších tříd. O tom už ale moc páru nemám… ale třeba nám nějaký pamětník řekne, jak to tehdy vlastně celé bylo… :-)
Lenka Poušková
Začinájící