Brno Open 2012
  IO Adult Latin Faces

Brno Open 2012
  IO Adult Latin R2

Brno Open 2012
  IO Adult Latin Redance

Brno Open 2012
  IO Adult Latin R1 Vol.2

Brno Open 2012
  IO Adult Latin R1 Vol.1

Starší galerie

Zálohovat se musí aneb žádný disk není věčný


Warning: Missing argument 1 for Texy::process(), called in /home/majkl/www/informativni-okenko.php on line 81 and defined in /home/majkl/www/diskuse/lib/texy/texy.php on line 483

Přátelé, kamarádi (nepřátelé, nekamarádi). Dnešní moderní doba plná virtuálních požitků je velmi pomíjivá a rozdíl mezi vlastněním veškerých fotek a nevlastněním spojuje jen velmi tenká nit :-)

No tak začnu mluvit jako člověk – moje dnešní touha něco vykřičet do světa má tento obsah: Zálohovat, zálohovat, zálohovat. Před asi třemi roky jsem si pořídil externí disk, abych měl kam ukládat tuny dat. Zodpovědně jsem zálohoval asi tak rok, a pak jsem se nechal ukolébat myšlenkou, že mě se nic stát nemůže. Navíc fotek neustále přibývalo, DVD pomalu nestačí a BlueRay palírnu nemám… Po třech letech se mi můj externí disk (jediný sklad fotek) při delším kopírovaní začal odpojovat – lépe řečeno – připojen zůstal, ale zobrazovaly jen prázdné složky. Prosté zapnutí a vypnutí pomohlo, ale jen dočasně… v té chvíli už ale nebyla cesta, jak začít disk zálohovat. Více jak cca 2giga nešlo bez odpojení přenést. Pacient začal umírat… Jedno dne ho Windowsy nezobrazily v detailu vůbec (točil se, neklapal a byl zobrazen, jako že je k počítači připojen, ale rozkliknout ho nešlo). Ano, jsem pitomec, měl jsem zodpovědně zálohovat… ale ruku na srdce, jak jste na to dneska Vy? Kdy jste naposledy zálohovali? No každopádně jsem to nevzdal. Externí disk není nic jiného než „klasický“ disk v kusu plastu, který má u sebe nějaká ta „střeva“, která umožňují propojení přes USB, FireWire atd. Disk jsem proto okuchal, až mi v ruce zůstal holý disk, který jsem zapojil napřímo do stolního počítače. Fungoval! Co z toho plyne (podle mě)?

1. Když si pořídíte externí disk na fotky, rovnou si pořiďte dva :-D (a protibleskovou pojistku)

2. Zkuste fotky zálohovat nebo distribuovat kamarádům, abyste v případě ztráty věděli, kdo je ještě má (tedy ty na kterých jste s těmi kamarády).

3. DVD zálohujte ideálně ve dvou exemplářích. Ten jeden disk si dejte do šuplíku (a doufejte, že bude čitelný dlouhá léta) a ten druhý odvezte někam jinam než tam, kde bydlíte, protože v nejčernějším případě vám bude prd platný ohořelý DVD.

Když jsem disk rozchodil a prošel jsem fotky, o které jsem měl přijít, změnil jsem přistup k zálohování. Ačkoliv na staré fotky denně nekoukáte, v momentě kdy si plně uvědomíte, že jste o ně přišli, začnou Vám chybět… a tak to chodí nejen s nehmotnými/ne­živými věcmi ale hlavně s těmi živými…

Tereza Kramná
Hobby LAT, Hobby STT